Ożywienie rynku nieruchomości miasta, które rozpoczęło się po pandemii Covid-19, będzie kontynuowane w tym roku

Waheed Abbas

Ceny nieruchomości w Dubaju mają wzrosnąć do 14 procent w tym roku. Wzrost ten napędzany jest przez wzrost populacji, wysoki popyt na kredyty hipoteczne spowodowany spodziewanym spadkiem stóp procentowych oraz coraz więcej milionerów inwestujących tutaj swoje bogactwa – powiedział Muhammad Binghatti, dyrektor generalny Binghatti Holding.

„Rynek będzie rósł stabilnie i zobaczymy wzrost cen między 12 a 14 procent w 2024 roku, co jest zdrowym wzrostem. W 2023 roku zaobserwowaliśmy wzrost populacji o około 100 000, a w tym roku spodziewamy się podobnego, jeśli nie większego tempa wzrostu, biorąc pod uwagę nowe zmiany i ułatwienia w uzyskiwaniu Złotej Wizy. Wydaje się, że stopy procentowe będą spadać, a my już jesteśmy na kwitnącym rynku, co przyspieszy dalszy wzrost,” powiedział Binghatti w wywiadzie dla Khaleej Times.

Muhammad BinGhatti, CEO of Binghatti

Ożywienie rynku nieruchomości w Dubaju, które rozpoczęło się po pandemii Covid-19, będzie kontynuowane również w 2024 roku, ale tempo wzrostu prawdopodobnie spowolni w miarę dojrzewania rynku. Ceny nieruchomości mieszkaniowych osiągnęły szczyt w 2023 roku, zarówno w przypadku mieszkań, jak i willi, a wzrost ten napędzany był głównie przez segment ultraluksusowy dzięki bardzo silnemu napływowi osób o wysokim stanie majątkowym do Emiratów.

„Czynniki, które będą napędzać rynek nieruchomości w Dubaju w 2024 roku, to wzrost populacji, wzrost zatrudnienia, obniżenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA, większa migracja bogactwa do Dubaju, więcej milionerów inwestujących tutaj swoje środki oraz ci bogaci ludzie chcący mieć tutaj drugi dom,” dodał Binghatti podczas wywiadu.

Czołowy prywatny deweloper, który niedawno wprowadził na giełdę Nasdaq Dubai swoje sukuksy o wartości 300 milionów dolarów (1,1 miliarda dirhamów), nabył działki o wartości ponad 1 miliarda dirhamów na rozwój przed emisją sukuksów z własnych przepływów gotówkowych. Obecny bank ziemi wystarczy na dwa lata, powiedział.

Binghatti niedawno nawiązał współpracę z trzema głównymi markami – Jacob & Co., Bugatti i Mercedes-Benz – aby opracować ultraluksusowe rezydencje markowe w Dubaju.

„Sprzedaliśmy już ponad 50 procent nieruchomości Mercedes-Benz. Bugatti radzi sobie bardzo dobrze, sprzedano 30 jednostek od zeszłego miesiąca pomimo początkowej ceny 20 milionów dolarów. Burj Binghatti Jacob & Co Residences’ sprzedało ostatnio około 25 jednostek, co dodaje do tego, co już sprzedaliśmy,” dodał.