Dubaj zawsze był miastem wizjonerskim. Teraz szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum polecił opracować nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jaki zatem będzie Dubaj w 2040 roku?

W zamyśle autorów nowego planu, Dubaj w ciągu najbliższych 20 lat stanie się miejscem o najwyższej jakości życia na świecie. Ma to być także raj dla turystów i inwestorów. Zdaniem ekspertów, skupienie się na turystyce przyniesie intensywny wzrost gospodarczy.

Plan Dubaj 2040 zakłada, że podwojona zostanie liczba parków i terenów rekreacyjnych, powstanie także cztery razy więcej plaż i dwa razy więcej hoteli! Rezerwaty przyrody i obszary naturalne będą stanowić 60 procent całkowitej powierzchni emiratu.

Intensywnie rozwijany będzie również transport publiczny oraz sieć ścieżek rowerowych i miejsc do spacerowania. Wszystko po to, aby ściągnąć jak najwięcej zagranicznych gości spragnionych słońca, ciepłego morza, licznych rozrywek, nowoczesnej architektury i luksusu.

Nowy plan jest siódmym z kolei opracowanym dla emiratu od 1960 roku. W latach 1960-2020 ludność Dubaju zwiększyła się 80-krotnie z 40 tys. w 1960 r. do 3,3 mln do końca 2020 r. Teraz przewiduje się, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie aż do 5,8 mln.